Work life balance - co to jest?
Data publikacji: 05.04.2024 15:26 | Data aktualizacji: 22.04.2024 12:52
W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy w ciągłym pędzie, starając się pogodzić świat obowiązków zawodowych z życiem prywatnym, co jest nie lada wyzwaniem. Właśnie w tym celu stworzono pojęcie "work life balance", do którego coraz więcej osób przykłada szczególną uwagę, zarówno jako pracodawcy, jak i pracownicy. Zachowanie równowagi między tymi dwoma obszarami to niezwykle istotna kwestia, która pozwala nam na zachowanie zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także zadowolenia z życia prywatnego.
W naszym teście przybliżymy wam znaczenie tego pojęcia oraz podamy kilka przydatnych wskazówek na to, jak zachować work life balance w swoim życiu. Przyjrzymy się tej koncepcji zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy, oraz pokażemy, dlaczego zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym jest tak istotną kwestią w dzisiejszym świecie.
Czym jest idea work life balance?
Idea "work life balance" to w dosłownym tłumaczeniu umiejętność zachowania balansu między życiem zawodowym a prywatnym, która zakłada dążenie do zachowania harmonii między pracą, sferą osobistą oraz życiem rodzinnym. Całość koncepcji opiera się na tym, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać swój czas wolny, oraz gdzie skupić swoją energię, aby osiągnąć satysfakcję na wszystkich istotnych płaszczyznach. Kluczowym założeniem jest idea, według której ilość obowiązków zawodowych powinna dominować nad sferą osobistą oraz odwrotnie, życie prywatne nie powinno negatywnie wpływać na wydajność oraz satysfakcję z pracy. Osiągnięcie work life balance gwarantuje lepsze samopoczucie, większą motywację oraz efektywność, oraz pozwala korzystać z życia
Jakie znaczenie ma work life balance?
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym ma ogromne znaczenie w kwestii jakości życia każdego z nas pod wieloma względami. Przede wszystkim koncepcja work life balance pozwala zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne, co z kolei przekłada się na redukcję stresu oraz zapobiega wypaleniu zawodowemu. Jednym z jej celów jest promowanie aktywności fizycznej, co w praktyce przekłada się na efektywność pracowników, ich satysfakcję oraz zadowolenie z życia, poprzez stawianie i osiąganie kolejnych celów, co również można zaobserwować w ich nastawieniu zawodowym.
Idea ta również kładzie duży nacisk na odpowiednią ilość odpoczynku, ponieważ zrelaksowany pracownik, to bardziej wydajny i kreatywny pracownik, wie to każdy pracodawca. Osoby, które mają wystarczająco dużo czasu na odpoczynek oraz regenerację poza miejscem pracy są z reguły bardziej produktywne i skoncentrowane podczas pracy.
Co więcej, osiągnięcie równowagi w życiu prywatnym i zawodowym pozwala także na budowanie i utrzymywanie relacji towarzyskich, rodzinnych oraz społecznych, a także przeznaczyć swój czas wolny na to, co sprawia mu radość. Dzięki temu każdy pracownik ma możliwość rozwijania nie tylko swoich pasji w czasie wolnym, ale również na pielęgnowanie znajomości, które są dla niego istotne.
Work life balance a przepisy prawa
Istnieją przepisy prawa, określające zasady warunków zatrudnienia w kontekście work life balance, które zapewniają ramy chroniące prawa pracowników, wśród których możemy wymienić:
Czas pracy- przepisy mówiące o maksymalnym czasie pracy, przerwach oraz dniach wolnych, które pracownicy mają zagwarantowane na odpoczynek oraz regenerację.
Urlopy- aby zachować równowagę, niezbędny jest dłuższy odpoczynek, przepisy prawne regulują długość różnych rodzajów urlopu, który pozwala pracownikom na spędzenie dłuższego czasu z rodziną lub przyjaciółmi oraz realizację swoich pasji.
Praca zdalna- od kilku ostatnich lat możliwość pracy zdalnej stała się alternatywną formą zatrudnienia, którą coraz częściej wybierają pracownicy w różnych branżach, gdzie jest to realne. Tego typu posada przyczynia się do elastycznej organizacji pracy oraz codziennych obowiązków, co również ma znaczny wpływ w sprawie równowagi work balance.
Prawo do odmowy nadgodzin- jeżeli pracodawca chce, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych, personel ma prawo odmówić, w sytuacji, gdy to zadanie przekracza zakres ich obowiązków zawodowych lub jeżeli nadgodziny mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich życie prywatne, lub zdrowie.
Prawo do prywatności- w ramach bezpieczeństwa pracy prawo gwarantuje również ochronę przed dyskryminacją, chronienie ich danych osobowych, przeciwdziałanie mobbingowi oraz nękaniu w miejscu pracy, co również znacznie wpływa na poziom zadowolenia oraz komfort pracownika.
Work life balance pracowników- jak zadbać o ich równowagę?
Pracodawcy mają za zadanie zadbać satysfakcję swoich pracowników, tworząc jak najbardziej sprzyjające im warunki w swojej firmie, dzięki czemu stanie się ona przyjaznym miejscem, sprzyjającym osiągnięciu work life balance. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które znacznie wpłyną na wizerunek pracodawcy i pomogą osiągnąć równowagę w życiu pracownika.
Elastyczny czas pracy- umożliwienie dostosowania czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracowników (np. godziny rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy, czy możliwość dłuższej przerwy w ciągu dnia, by wyjść w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych niespodziewanym wy) znacznie poprawia jakość pracy osób zatrudnionych i wpływa na wizerunek, jaki pracodawca zyskuje w ich oczach.
Wsparcie pracy zdalnej- zapewnienie osobom pracującym zdalnie odpowiednich narzędzi oraz wsparcia technicznego, by mogli pracować z dowolnego miejsca.
Promowanie zdrowego stylu życia- organizowanie inicjatyw wspierających aktywny styl życia zarówno pod kątem psychologicznym jak i fizycznym tj. sportowe wyjazdy integracyjne, prywatna opieka medyczna, pakiety sportowe, szkolenia mindfulness, znacznie przyczynią się do poprawy samopoczucia i zachowania równowagi.
Dbanie o atmosferę w pracy- przyjazny klimat w miejscu pracy to niezwykle istotna sprawa, która często decyduje o dobrym nastroju i energii pracowników. Należy pamiętać o tym, ze nad poczuciem satysfakcji w miejscu pracy również decyduje wspierający zespół, dlatego też warto zadbać o to, by team był odpowiednio doceniony i zmotywowany.
Dbanie o nadgodziny- kontrolowanie czasu pracy pracowników i umożliwianie im wykorzystania dni urlopowych w najbardziej dogodnym terminie, w praktyce pozwoli stworzyć spójną całość między pracą a życiem prywatnym.
Wsparcie rodzin- warto również zainteresować się czasem prywatnym rodziców i wesprzeć ich w codziennych obowiązkach. Prywatna opieka medyczna, którą można wykupić również dla bliskich, bonusy świąteczne, czy dodatkowe dni wolne przeznaczone na opiekę nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny to z perspektywy pracodawcy niewielki gest, który może znacznie poprawić jakość i komfort życia pracowników.
Zachowanie work life balance- korzyści dla pracownika i pracodawcy
Zbalansowany czas przeznaczony na życie zawodowe i prywatne może przynieść korzyści zarówno pracownikom jak i pracodawcom, najlepsi pracodawcy umieją to zauważyć i docenić. Wśród największych korzyści, jakie pracownicy mogą osiągnąć poprzez stosowanie zasady work life balance możemy zdecydowanie wymienić lepsze zdrowie oraz samopoczucie, poprzez zadbanie o swoją kondycję psychiczną i fizyczną, co również przekłada się na obniżenie poziomu stresu oraz wypalenia zawodowego. Co więcej, równowaga między pracą a życiem prywatnym pozwala pracownikom realizować swoje hobby, realizować się towarzysko oraz spędzać czas z rodziną, to już wiemy. Jednak jak balans między życiem zawodowym a prywatnym wpływa na pracodawców oraz jakie korzyści im przynosi? Najlepsi pracodawcy wiedzą, że zadowoleni ze swojego życia, zrelaksowany pracownik jest znacznie bardziej efektywny oraz skupiony na osiąganiu swoich celów. Są świadomi też tego, że osoby z poczuciem satysfakcji nie padną ofiarą wypalenia zawodowego, ani nie będą chciały odejść z pracy. Dodatkowo najlepsi pracodawcy wiedzą, że balans między życiem osobistym a czasem pracy pozwoli mu stworzyć i utrzymać wizerunek firmy, co przyciągnie nowe talenty, utrzyma stałych zdolnych pracowników i stworzy pozytywną reputację na rynku jako miejsca dbającego o work life balance.
Rekrutacja na studia I i II stopnia e-mail: rekrutacja@puw.pl tel. (+48) 42 63 15 800 tel. (+48) 42 63 15 801 | Rekrutacja na studia podyplomowe |