Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

HR (human resources) - co to jest?

HR (Human Resources) to termin odnoszący się do zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach, z którym często możemy spotkać, biorąc udział w rekrutacji. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dokładnie oznacza ten skrót i na czym polega praca dziełu HR? W naszym artykule postaramy się przybliżyć wam to pojęcie, podkreślając rolę działu HR w organizacjach na różnym szczeblu. Wyjaśnimy także, dlaczego jest on kluczowym elementem w osiąganiu sukcesów każdej firmy, a także odpowiemy na najbardziej nurtujące was pytania odnośnie pracy w dziale zarządzania zasobami ludzkimi.

HR, czyli czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

Zarządzanie zasobami ludzkimi (Human Resources, HR) to niezbędny obszar w każdej organizacji, który jest odpowiedzialny za personel, a także relacje między pracownikami a pracodawcą. Dział HR odpowiada za wszelkie działania związane z efektywnym wykorzystaniem czasy pracy oraz rozwoju pracowników, by organizacja mogła czerpać z tego jak najwięcej korzyści i osiągać swoje cele. Praca działu HR zajmuje się więc organizacją rekrutacji, zatrudnianiem pracowników, selekcją zgłoszeń, organizacją szkoleń, ocenami pracowniczymi, ustalaniem wynagrodzeń, zarządzaniem wydajnością pracowników, w celu stworzenia optymalnego środowiska pracy, które będzie przyjaznym miejscem, pełnym motywacji i możliwości rozwoju. Atmosfera w pracy, motywacja pracowników oraz możliwości, jakie oferuje firma, znacznie zwiększają szanse organizacji na osiągnięcie sukcesu, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem.

HR miękki

Miękki HR kładzie szczególny nacisk na wszelkie aspekty związane z ludźmi w organizacji, czyli relacjami oraz rozwojem pracowników. Jego zadaniem jest badanie ich zaangażowania, satysfakcji z pracy, ale także rozwój kompetencji oraz tworzenie atrakcyjnego miejsca pracy dla wszystkich zatrudnionych, by na tej podstawie móc zbudować trwałe i wartościowe relacje między pracownikami a organizacją. Działania te opierają się na empatii, współpracy oraz wsparciu psychologicznym.

Twardy HR

Twardy HR koncentruje się na wszelkich aspektach związanych z osiąganiem mierzalnych celów biznesowych, skupiając swoją uwagę na efektywności, zyskach oraz wskaźnikach finansowych. Jego celem jest zminimalizowanie kosztów, zwiększenie wydajności oraz optymalizacja struktury organizacyjnej. W tym przypadku wykorzystuje się podejście naukowe oraz analityczne zarządzanie zasobami ludzkimi oparte na liczbach.

Czym zajmuje się dział HR?

Dział HR odpowiada za wszelkie działania związane z zarządzaniem pracownikami firmy lub organizacji. Pracownicy działów HR odpowiedzialni są za szereg procesów, takich jak:

  • Rekrutacja- pracownik HR odpowiedzialni są za pozyskiwanie nowych pracowników na wszystkich etapach tego procesu. To oni tworzą oferty pracy, prowadzą procesy rekrutacyjne, przeprowadzają selekcję kandydatów oraz są odpowiedzialni za przebieg rozmów kwalifikacyjnych.

  • Szkolenia- dział HR organizuje i nadzoruje przebieg szkoleń oraz innych programów mających na celu rozwój i podniesienie kwalifikacji pracowników, by rozwijać z nich ich potencjał.

  • Zarządzenie wynagrodzeniem- praca działu HR opiera się również na ustalaniu polityki wynagrodzeń, przez co są oni również odpowiedzialni za systemy premiowe, analizą rynku płac, ustalaniem odpowiednich wynagrodzeń na podstawie kompetencji i osiągnięć pracowników.

  • Monitorowanie wydajności pracowników- dział Human Resources ma za zadanie wdrażać procesy oceny produktywności pracowników, przeprowadzać rozmowy ewaluacyjne, a także identyfikować mocne strony i umiejętności pracowników oraz kierować ich w określonym kierunku rozwoju.

  • Rozwiązywanie problemów- dział zasobów ludzkich jest także odpowiedzialny za rozwiązywanie konfliktów między pracownikami oraz udzielanie wsparcia w sytuacjach dyscyplinarnych.

  • Zarządzanie relacjami- HR ma za zadanie dbać o budowanie pozytywnych relacji między pracownikami a pracodawcą poprzez wsparcie komunikacji wewnątrz organizacji oraz monitorowanie poziomu zadowolenia pracowników, oraz angażując ich w życie firmy.

  • Administracja kadrowa- dział kadr prowadzi dokumentację personalną wszystkich pracowników, kompleksową obsługą spraw kadrowych, rozliczaniem czasu pracy, a także wszelkimi formalnościami związanymi z przepisami prawa pracy, zatrudnianiem oraz zwalnianiem pracowników.

Jak zostać specjalistą ds. HR?

Pracownikiem działu HR można zostać na różne sposoby. Oczywiście odpowiednio obrana ścieżka kariery poprzez edukację i pozyskanie wykształcenia wyższego z zakresu Zarządzania zasobami ludzkimi, Psychologii lub Socjologii jest pomocna, jednak nie jest konieczna. Praca w Human Resources nie wymaga tytułu magistra z wyżej wymienionych kierunków studiów, jednak z pewnością mogą okazać się one przydatne.

Istnieją różnego typu staże, kursy zawodowe oraz studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć doświadczenie, podnieść kwalifikacje z zakresu zarządzania personelem i przygotować przyszłych specjalistów HR oraz działu kadr do pracy. Warto zdobywać certyfikaty potwierdzające wiedzę oraz zdobyte umiejętności, dzięki którym przyszli pracodawcy będą mogli w prosty sposób sprawdzić kompetencje, co daje większe szanse na zatrudnienie.

Jednak ukończone studia oraz kursy to nie wszytko, z racji tego, że branża Human Resources zmienia się dynamicznie, należy wciąż poszerzać i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Dodatkowe szkolenia, udział w konferencjach branżowych oraz czytanie odpowiedniej literatury z zakresu zarządzania z pewnością okaże się niezwykle pomocne.

Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi należy posiadać lub rozwinąć umiejętności miękkie, w skład których wchodzi komunikacja, empatia, negocjacje, zdolność rozwiązywania problemów, a także umiejętność pracy w zespole. Znajomość umiejętności miękkich jest niezbędna w pracy HR-owca pomagając znaleźć rozwiązania spraw personalnych oraz efektywnej pracy mającej na celu rozwój pracowników. Oprócz tego pracownicy HR mają za zadanie rozwijać swoje zdolności techniczne z zakresu technologii informacyjnych, które są niezbędne do efektywnego zarządzania personelem. Istotną kwestią jest również tworzenie relacji w swoim środowisku pracy, dlatego też warto nawiązywać kontakty z innymi specjalistami HR w celu zdobywania informacji oraz wymiany doświadczeń.

Zarobki w branży HR

Zarobki w branży HR są zróżnicowane, a naliczanie wynagrodzeń zależne jest od wielu czynników tj. doświadczenie, staż pracy, kwalifikacje, lokalizacja, wielkość i rodzaj organizacji, a także specjalizacja w danym obszarze Human Resources. Poniżej przedstawiamy przykładowe wartościowanie stanowisk pracy na poszczególnych szczeblach kariery, jakie pracownicy działów HR mogą otrzymać na podstawie wyżej wymienionych czynników.

  • Specjaliści ds. HR lub asystent ds. HR- początkowe zarobki w dziale HR nie są wygórowane i wahają się między 4500-6000 brutto miesięcznie.

  • Human Resources Management, czyli pracownicy na szczeblu menadżerskim, którzy posiadają znacznie doświadczenie, mogą zarabiać ok. 6500-10000 brutto.

  • Kierownik działu kadr, kierownik ds. HR lub dyrektor ds. Human Resources może spodziewać się zarobków w przedziale 15000-20000 brutto.

  • HR Business partner- średnia pensja na tym stanowisku opiewa w granicach 8000-10000 brutto.

Należy pamiętać, że kwoty te mogą różnić się od siebie szczególnie od wielkości organizacji oraz lokalizacji, ponieważ z reguły duże firmy oraz te, które mają swoje siedziby w większych miastach, dysponują znacznie większym budżetem oraz możliwościami.

Jak może wyglądać przyszłość działów HR?

Ciężko przewidzieć kierunek, w jakim rozwinie się dynamiczna dziedzina, jaką jest zarządzanie zasobami ludzkimi. Możemy jednak określić kilka obszarów, gdzie zajdą zmiany, które z pewnością ukształtują przyszłość Human Resources podczas najbliższych lat.

Automatyzacja i technologia

Coraz bardziej powszechne zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu oraz miejscu pracy, prawdopodobnie będzie miało również wpływ na zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacjach. Co więcej, wykorzystanie innowacyjnych programów do tworzenia różnego typu analiz danych oraz zarządzania personalem, również może okazać się przydatne w działach HR. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań może przyczynić się do efektywniejszej pracy HR, redukcji kosztów, a także możliwość skupienia się na najistotniejszych zadaniach strategicznych.

Elastyczne formy zatrudnienia

Podczas pandemii znacznie wzrosła popularność alternatywnych, elastycznych form zatrudnienia tj. praca zdalna, umowy o dzieło, czy outsourcing, które na dobre zadomowiły się w codziennej pracy wielu firm i organizacji. Z uwagi na zmieniające się oczekiwania pracowników do form zatrudnienia, działy HR będą miały za zadanie dostosować strategie rekrutacyjne oraz sposoby zarządzania personelem do wymagań rynku pracy.

Rozwój pracowników pod kątem kompetencji miękkich

W dziale zasobów ludzkich już teraz kładzie się znacznie większy nacisk na znaczenie kompetencji miękkich w procesie rekrutacji, podejrzewamy, że ta tendencja będzie stale się rozwijać. Dział HR w swojej pracy z pewnością będą stawiać większy nacisk na umiejętności tj. komunikacja, współpraca, kreatywność, by móc sprostać wymaganiom rynku pracy.

Zrównoważony rozwój

Coraz większy nacisk kładziony na świadomość społeczną oraz ekologię może poskutkować wzrostem znaczenia tego obszaru w strategiach Human Resources. Działania zmierzające do tworzenia bardziej zrównoważonych miejsc pracy, które dbają o zadowolenie pracowników, społeczności lokalnej oraz środowisko znacznie wpłyną na wizerunek firm, oraz budowanie marki pracodawcy, które zechcą rozwijać się w tym kierunku.

Personalizacja doświadczenia pracowniczego

Pracodawcy przykładają coraz większą wagę do higieny pracy poprzez osiąganie równowagi między rozwojem zawodowym a życiem prywatnym, podejrzewamy, że ten aspekt również znacznie pójdzie do przodu. Zadaniem działu HR jest stworzenie atrakcyjnych warunków pracy, które będą nie tylko satysfakcjonującymi świadczeniami pracowniczymi, ale również korzystnymi benefitami pracowniczymi, które sprostają oczekiwaniom przyszłych i obecnych pracowników.

Zajawka na liście wpisów: 
HR (Human Resources) to termin odnoszący się do zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach, z którym często możemy spotkać, biorąc udział w rekrutacji.
FAQ