Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

FAQ

Co to jest e-learning?
E-learning stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla edukacji tradycyjnej, ponieważ jest to nauka za pośrednictwem Internetu. Umożliwia edukację na wysokim poziomie, w dowolnym miejscu i czasie. Daje szansę m.in. osobom pracującym, mieszkającym daleko od ośrodków akademickich, zabieganym rodzicom, osobom z niepełnosprawnościami oraz wszystkim, którzy poszukują wiedzy „dostępnej wszędzie i zawsze”.

Jak wygląda nauka na PUW-ie?
Organizacja kształcenia:

  • Student otrzymuje dostęp do platformy zdalnego nauczania.
  • Na platformie umieszczone są materiały dydaktyczne, zadania, testy, quizy, tematy do dyskusji na forum oraz zakresy wymagań.
  • Student pracuje w grupach pod opieką wykładowców akademickich, którzy udzielają odpowiedzi na Twoje pytania, moderują dyskusję, a także zlecają zadania i oceniają ich wykonanie.
  • Student komunikuje się z wykładowcą i kolegami z roku poprzez webinary, forum dyskusyjne oraz e-mail.
  • Za zajęcia student otrzymuje ocenę lub zaliczenie.

Co jest w ofercie PUW-u?
W szerokiej ofercie Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego znajdują się studia on-line I (licencjackie/inżynierskie) i II stopnia (magisterskie), studia jednolite magisterskie oraz studia podyplomowe.

Jakie kierunki są w ofercie PUW-u?
W ofercie Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego znajdują się 24 kierunki studiów on-line I i II stopnia oraz jednolitych magisterkich, a także wiele kierunków studiów podyplomowych. Szczegółowe informacje: https://www.puw.pl/pl/studia-online.

Jaki dyplom otrzymuje absolwent studiów e-learningowych? 
Dyplom potwierdzający ukończenie studiów niestacjonarnych. Wszystkie Uczelnie: publiczne, jak i niepubliczne mają jeden, ten sam wzór dyplomów, niezależnie od trybu oraz formy kształcenia.

Czy na dyplomie będzie informacja, że były to studia przez Internet?
Nie, takiej informacji nie ma zamieszczonej. Dyplom informuje o zakończonej nauce na studiach niestacjonarnych.

Czy po takich studiach można iść na inną uczelnię?
Tak, nie ma najmniejszego problemu, aby kontynuować naukę na kolejnym stopniu lub na studiach podyplomowych. Program realizowany na PUW-ie nie odbiega od programu realizowanego na Uczelniach stacjonarnych.

Czy inne uczelnie lub pracodawcy uznają uzyskany dyplom?
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna lub Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, które wystawią dyplomy studentom PUW-u, to Uczelnie z wieloletnią tradycją. Dyplom naszej Uczelni jest honorowany przez wszystkie Uczelnie i ceniony wśród pracodawców.

Co to jest platforma e-learningowa?
Platforma e-learningowa to specjalistyczna strona internetowa przeznaczona do zdalnego kształcenia. Zawiera wszystkie niezbędne narzędzia, zadania i materiały, które są potrzebne studentom PUW-u. Platforma jest dostępna przez całą dobę, pracuje się na niej w dogodnym dla siebie momencie i miejscu.

Jak mogę wejść na platformę?
Adres platformy zdalnego nauczania AHE w Łodzi to: https://platforma.ahe.lodz.pl/
Na platformę możesz przejść ze strony Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego: https://www.puw.pl/pl

Kiedy można korzystać z platformy?
Platforma zdalnego nauczania jest dostępna przez całą dobę, przez cały rok. Studenci korzystają z niej w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie i miejscu.

W jaki sposób student otrzymuje materiały e-learningowe?
Materiały do nauki są zamieszczane na platformie i udostępniane studentom bez żadnych dodatkowych opłat.

Czy aby studiować, trzeba zakupić jakiś dodatkowy sprzęt, oprogramowanie lub podręczniki?
Należy posiadać komputer lub urządzenie mobilne z pakietem programów biurowych oraz dostępem do Internetu. Korzystanie z platformy nie wymaga żadnych dodatkowych sprzętów lub oprogramowań. Niektóre kierunki wykorzystują dodatkowe oprogramowanie, które jest zapewniane przez Polski Uniwersytet Wirtualny, lub dostęp do nich jest darmowy, a prowadzący przedmiotów wspierają w instalacji i konfiguracji tych programów. W niektórych przypadkach, aby rozszerzyć swoją wiedzę, należy skorzystać z książek zalecanych przez wykładowców. Należy jednak pamiętać, że studenci PUW-u mają nieograniczony dostęp do zbiorów biblioteki PWU i AHE oraz bibliotek cyfrowych np. IBUK, BIBLIO ebookpoint (darmowe i płatne e-podręczniki) oraz EBSCO (materiały w wersji angielskiej).

Ile jest zjazdów w trakcie semestru?
W trakcie każdego semestru wyznaczone są dwa/trzy terminy zjazdów, podczas których odbywają się zajęcia warsztatowe, ćwiczenia i wykłady, a także zaliczenia.

Gdzie odbywają się zjazdy?
Zjazdy, zależnie od wybranego kierunku, odbywają się w siedzibie uczelni w Łodzi, w WSPA w Lublinie lub filiach AHE w Łodzi, w Warszawie bądź Sieradzu.

Jak długo trwają zjazdy?
Zarówno zjazdy, jak i sesja planowane są na weekendy: sobota–niedziela, mogą zdarzyć się piątki po godzinie 16.00.

Kiedy ustalane są terminy zjazdów?
Terminy zjazdów są ustalone na cały rok akademicki dla wszystkich studentów przed rozpoczęciem pierwszych zajęć. Listę wszystkich zjazdów znajdziesz na podstronie: https://www.puw.pl/pl/zjazdy. Plany zajęć są zamieszczane w Wirtualnym Pokoju Studenta na dwa tygodnie przed planowanym zjazdem.

Czy obecność na zjazdach jest obowiązkowa?
Co do zasady — obecność na zjazdach jest obowiązkowa. Kwestię ewentualnej nieobecności należy skonsultować z prowadzącym zajęcia.

W jaki sposób odbywają się egzaminy?
Egzaminy odbywają się raz w semestrze w trybie stacjonarnym w siedzibie Uczelni lub on-line na platformie zdalnego nauczania. Egzaminy mogą mieć formę ustną lub pisemną.

Czy w trakcie studiów można zmienić tryb studiowania?
Oczywiście. Studentowi przysługuje prawo zmiany trybu studiowania z e-learningowego na tradycyjny oraz odwrotnie.

Czy osoby, które studiowały inny kierunek lub ten sam kierunek, ale w innej uczelni, mogą się przenieść na PUW i nie tracić już zaliczonych semestrów?
Tak. Na podstawie zaświadczenia o zaliczonych przedmiotach z poprzedniej Uczelni ustalane są ewentualne różnice programowe, które student musi uzupełnić w określonym przez Rektora czasie.

Czy Uczelnia jest przystosowana do prowadzenia studiów dla niepełnosprawnych?
E-learning w oczywisty sposób jest najlepszą ofertą edukacyjną dla osób, które z racji dysfunkcji i przewlekłych chorób nie mogą studiować w trybie stacjonarnym. Platforma zdalnego nauczania jak i Uczelnia są przystosowane do wsparcia edukacyjnego dla osób z niepełnosprawnością.
Więcej informacji na stronie: https://www.puw.pl/pl/szansa_dla_niepelnosprawnych

Ile kosztują studia on-line w PUW?
Czesne jest zależne od wybranego kierunku i stopnia studiów: https://www.puw.pl/pl/studia-online. Opłaty można obniżyć korzystając z aktualnych promocji lub starając się o stypendium.

Czy studenci PUW-u otrzymują legitymacje?
Tak. Studenci Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego mają takie same przywileje, jak studenci innych Uczelni. Otrzymują nie tylko legitymacje, która uprawnia do uzyskania zniżek, ale także mogą otrzymać stypendium.

Jak wygląda korzystanie z elektronicznej legitymacji?
Elektroniczna legitymacja studencka ma postać fizyczną i przypomina wielkością kartę do bankomatu. Nazywa się ją elektroniczną, gdyż znajduje się na niej kodowalny chip zbliżeniowy.

Czy studenci PUW-u mogą otrzymać stypendia?
Tak, Polski Uniwersytet Wirtualny zapewnia swoim studentom szereg form wsparcia finansowego.
Więcej informacji na https://www.puw.pl/pl/studia/stypendia/kalkulator

Jak można się zapisać na studia?
Zapisu można dokonać online wypełniając odpowiedni formularz na stronie https://rekrutacja.ahe.lodz.pl
W przypadku pytań prosimy o kontakt z działem rekrutacji dostępnym pod numerami: (42) 631 58 00 lub (42) 631 58 01, (42) 29 95 500

Jakie dokumenty muszę dostarczyć przy zapisie na studia on-line w PUW?
Dokumenty niezbędne przy zapisie znajdują się na stronie https://rekrutacja.ahe.lodz.pl

Pamiętaj o złożeniu CZYTELNYCH podpisów we wskazanych miejscach na wysyłanych/przedkładanych dokumentach.

Wirtualny Pokój Studenta (WPS):

Co to jest Wirtualny Pokój Studenta?
To elektroniczny, całkowicie wirtualny portal studenta, który zapewnia przyszłym, jak i obecnym studentom Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, dostęp do niezbędnych informacji dotyczących całego toku studiów. Można znaleźć tam wszystkie niezbędne w procesie rekrutacji dokumenty, plany zajęć dla każdego kierunku, wirtualny indeks, kontakty do wszystkich działów obsługujących studentów, oferty praktyk, staży i pracy dla studentów PUW, kursów doszkalających, aktualne wydarzenia z życia uczelni czy konkursy. Zasoby WPS są stale uzupełniane i aktualizowane, by każdy korzystający z portalu miał zawsze dostęp do najaktualniejszych informacji. 

Jak uzyskać dostęp do Wirtualnego Pokoju Studenta, z którego można m.in. pobrać dokumenty rekrutacyjne?
Loginem do WPS jest adres e-mail podany przy rekrutacji. Gdy konto zostanie wygenerowane, student otrzyma mail aktywujący, w którym znajdzie się odnośnik do ustawienia hasła.

Jak mogę odzyskać lub wygenerować nowe hasło do konta w WPS?
Tylko student ma możliwość zmiany hasła na stronie głównej WPS (link „Nie pamiętam hasła”). Po podaniu adresu e-mail skojarzonym z kontem studenta, otrzymuje mail z linkiem do zmiany hasła.

Czy mogę samodzielnie zmieniać swoje dane na WPS-ie?
Każda aktualizacja, niezależnie czy obejmuje zmianę numeru dowodu, adresu korespondencyjnego, czy jedynie adresu e-mailowego studenta, dokonywana jest przez właściwy dla kierunku studenta dziekanat, po przedłożeniu przez studenta uzupełnionego dokumentu aktualizacji danych osobowych.

Wymagania sprzętowe:

Czy muszę mieć dostęp do komputera?
Tak, wymogiem uczestniczenia w zajęciach jest możliwość korzystania z komputera posiadającego dostęp do Internetu. Nie musi być to komputer własny. Możesz korzystać z niego w miejscu pracy lub w szkole czy bibliotece. Aby móc brać udział w webinarach, wymagane jest posiadanie mikrofonu oraz kamery.

Czy muszę posiadać łącze internetowe? Jakie? O jakiej przepustowości?
Wymogiem korzystania z oferty Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego jest dostęp do Internetu. Jeżeli łącze, z którego korzystasz, pozwala na przeglądanie popularnych stron w Internecie, to jest ono wystarczające do pracy na platformie zdalnego nauczania. 

Czy mogę korzystać z platformy zdalnego nauczania na urządzeniach mobilnych?
Tak, nasza platforma jest w pełni przystosowana do wymagań urządzeń mobilnych. Mało tego: ponad połowa naszych studentów regularnie lub wyłącznie pracuje na platformie, korzystając z takich urządzeń jak smartfony i tablety.

Czy muszę posiadać konto poczty elektronicznej?
Tak, posiadanie konta poczty elektronicznej jest konieczne do prowadzenia komunikacji z Dziekanatem PUW-u i z administratorami platformy.

Jakie oprogramowanie powinienem zainstalować na swoim komputerze?
Oprogramowanie niezbędne do uczestnictwa w kursach zdalnych na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym jest bezpłatne i możliwe do pobrania z sieci Internet. Są to następujące programy:

  • przeglądarka internetowa;
  • oprogramowanie umożliwiające tworzenie i przeglądanie plików pakietu MS Office (np. Microsoft Office, OpenOffice, LibreOffice);
  • oprogramowanie umożliwiające odczytywanie dokumentów zapisanych w formacie PDF.

Niektóre kierunki wykorzystują dodatkowe oprogramowanie, które jest zapewniane przez Polski Uniwersytet Wirtualny, lub dostęp do nich jest darmowy, a prowadzący przedmiotów wspierają w instalacji i konfiguracji tych programów.

Uwaga! Osobom korzystającym z sieci, na które nałożono ograniczenia na dostęp do serwisów zewnętrznych (np. sieci firmowe zabezpieczone firewallem), nie gwarantujemy prawidłowego działania wszystkich narzędzi naszej platformy.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu niektórych narzędzi, zwróć się z pytaniem do administratora Twojej sieci, czy nie blokuje dostępu do serwisów zewnętrznych.

FAQ