Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

Kto i czego uczy się przez Internet?

Kto i czego uczy się przez Internet?

Według portalu Edustacja.pl największą chęć nauki przez Internet wykazują mieszkańcy dużych miast. W statystykach zainteresowania tą tematyką króluje Mazowsze — z zabieganą Warszawą na czele. Na szarym końcu (1,1% ogółu) plasuje się województwo opolskie, które w słupkach mieści się nawet za Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.
Mogłoby się wydawać, że ludzie z małych miast czy wsi powinni bardziej niż ich wielkomiejscy koledzy doceniać szkolenia e-learningowe. Jednak tak nie jest. Przyczyn może być wiele: wspomniane już zabieganie, które nie pozwala wysiadywać godzinami w szkołach, chęć odbycia kilku kursów na raz, potrzeba szybkiego dostosowania swoich umiejętności do potrzeb kurczącego się rynku pracy, próba pogodzenia zdobywania nowych kwalifikacji z pracą i życiem rodzinnym… Powodem małego popytu na naukę przez Internet na obszarach wiejskich może być też po prostu brak wiedzy o takiej możliwości kształcenia. Ci młodzi, najzdolniejsi, którzy mogliby zainteresować się nauczaniem na odległość, często opuszczają rodzinne strony, zasilając wielkomiejskie statystyki. 
Czego najchętniej uczymy się przez Internet? Języków obcych. Jest to rodzaj wiedzy, którą chcemy zdobywać pomimo innych zajęć i którą często w dużej mierze przyswajamy przez osłuchanie. Bo dla wielu Polaków marzeniem jest nie płynne, bezbłędne pisanie w jakimś języku, ale umiejętność prowadzenia swobodnej rozmowy. Nabycie takiej umiejętności jest dużo łatwiejsze w globalnej sieci, gdzie można poznać „żywy” język, niż z książek przekazujących regułki i niedających możliwości konwersacji tu i teraz. Na drugim miejscu wśród e-learningowych zainteresowań stoi (co chyba też nie jest zaskoczeniem) informatyka. Na dalszej pozycji plasuje się zarządzanie.
Tak wygląda ranking ogólnopolski, ale jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład Mazowsze i Wielkopolskę, to okaże się, że wygrywają tam nie języki, a internetowe szkolenia agentów ubezpieczeniowych. Na Dolnym Śląsku zaś wśród najpopularniejszych kursów e-learningowych królują techniki sprzedaży.
Segment edukacji przez Internet będzie się stale rozrastał, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jaka jednak będzie/jest jakość tej nauki? Tak jak w świecie „rzeczywistym” zależy ona od tego, kto uczy i czy jednostka edukacyjna cieszy się renomą. Tę bez wątpienia posiada Polski Uniwersytet Wirtualny proponujący ponad sto różnych kursów: każdy z nich rzetelnie przygotowany i profesjonalnie prowadzony przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Wszelakie nowinki dotyczące PUW-u można znaleźć na jego profilu na Facebooku, do którego odwiedzania zapraszamy. Znajdziecie tam też liczne ciekawostki związane z edukacją, nie tylko tą przez Internet, a także wiele innych interesujących newsów. Na profilu codziennie jest zamieszczane coś nowego, dlatego na pewno się nim nie znudzicie. Zapraszamy do odwiedzania facebookowej strony PUW-u, do komentowania, dyskutowania, zadawania pytań i zdobywania nowej wiedzy!

FAQ