Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

Dr Mateusz Grabowski

Wykładowca na kierunku Filologia polska.

Z wykształcenia: filolog, polonista, literaturoznawca, edytor tekstów XIX-wiecznych.

Z zamiłowania: jogin, redaktor, początkujący tłumacz, aktywista.

Prywatnie: kociarz, vegekucharz.

Gdy zaczynałem pisać doktorat, nie byłem pewien, czy odpowiem na wszystkie nurtujące mnie pytania i czy będę z tych odpowiedzi zadowolony. Gdy kończyłem studia doktoranckie, wiedziałem już, że takich pytań jest znacznie więcej i wokół są inni, podobni do mnie poszukiwacze. Nauczyłem się szukać odpowiedzi i uczyć innych, jak to robić. Pomagam studentom realizować ich pasje poprzez pokazywanie im narzędzi badawczych oraz ukazywanie drzemiącego w nich potencjału.

Literatura i kultura XIX w. to dla mnie narodziny nowoczesnego świata. Utarte „szkolne” definicje wolę zastąpić trudnymi, ale intrygującymi pytaniami.

Tekst to moje pole walki, przestrzeń negocjowania znaczeń z jego autorem – wiecznie żywym w swoim dziele, nawet jeżeli ono samo nie zniosło dobrze próby czasu.

Jestem autorem transliteracji autografu Vade-mecum (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2018) oraz artykułów naukowych poświęconych twórczości Norwida i Lautréamonta.

W swojej pracy doceniam… kontakt z ludźmi, możliwość ciągłego rozwoju, pokonywanie wyzwań.

Studenci uczą mnie… że pasja do zdobywania wiedzy zawsze idzie w parze z nieufnością wobec łatwych i gotowych odpowiedzi.

Kreatywność oznacza… odwagę poszukiwania narzędzi i rozwiązań, które wcześniej nikomu się nie śniły.

Przyszłość nauczania to… edukacja oparta na rozmowie, wspólnym poszukiwaniu i wzajemnej inspiracji uczniów oraz nauczycieli.

Najlepiej… odkryć wolność swojej Woli i realizować ją z premedytacją oraz poszanowaniem innych.

FAQ