Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

Grafika

Zapisz się

550,00zł/miesiąc

Kierunek studiów:

Rodzaj studiów:

Forma studiów:

Uczelnia realizująca studia:

Uzyskiwany tytuł:

Dyplom: 
Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Okres nauki:

Forma zajęć:

Specjalności

Projektowanie graficzne i fotografia

W specjalistycznym kształceniu student zapoznaje się z warsztatem grafika-projektanta poprzez realizację konkretnych projektów. Poznaje miary, formaty, gramatykę wizualną, środki wyrazu, zasady kompozycji, typografii, prawidła geometrii; poznaje zagadnienia z zakresu psychofizjologii widzenia, percepcji komunikatu wizualnego, etc. Studia przygotowują przyszłych grafików zarówno do kreatywnego i kompleksowego podejmowania problemów projektowych na stanowiskach samodzielnych projektantów, jak również do pracy w zespole kreatywnym. Absolwenci specjalności nie tylko doskonale sprawdzają się na współczesnym rynku reklamy ale także biorą udział w prestiżowych wystawach.
Studia na specjalności projektowanie graficzne i fotografia przygotują Cię do pracy w agencjach reklamowych, działach marketingu i reklamy, studiach graficznych, do działań w świecie mediów (prasa, film), w usługach reklamowych dla obszaru techniczno-naukowego (medycyna, laboratoria) oraz przemysłu turystycznego. Nauczymy Cię również, jak zaprojektować własne przedsięwzięcie.

- zdobędziesz umiejętności praktyczne: przygotowanie zdjęć do serwisów internetowych i mediów socjalnych, przygotowanie zdjęć i wideo na potrzeby reklamy, fotografia w studiu, reprodukcja, dobór techniki fotografii do tematu zdjęcia, podstawy montażu i efektów specjalnych, dokumentacja fotograficzna planu filmowego.
- poznasz techniki fotografii, narzędzia/aparaty/oświetlenie dedykowane do fotografii studyjnej, produktowej i dokumentalnej, programy do obróbki obrazu fotograficznego.

Kreowanie własnej, autorskiej wypowiedzi artystycznej przy pomocy warsztatu fotograficznego to nadrzędny cel zwieńczający proces dydaktyczny na specjalności projektowanie graficzne i fotografia.

Korzystając umiejętnie i świadomie z tego medium, jesteśmy w stanie wykluczyć absorbujące i czasochłonne procesy realizacyjne towarzyszące typowo manualnym warsztatom plastycznym, co w wypadku FOTOGRAFII pozwala w większym zakresie uruchamiać wyobraźnię i więcej czasu poświęcać na twórcze spekulacje intelektualne, a zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne mogą w rezultacie zaowocować podjęciem własnej działalności zawodowej.

Aby jak najpełniej wykorzystać potencjał zaklęty w fotografii, AHE wciąż poszerza możliwości sprzętowe, obiektowe i kadrowe.

Przenieśliśmy pracownię fotograficzną do budynku K przy ul. Sterlinga w nowe, lepiej przystosowane do tego celu miejsce. Jest tam wydzielona przestrzeń na atelier, salę wykładową i ciemnię fotograficzną z możliwością urządzenia w przyległym holu galerii do eksponowania bieżących osiągnięć studentów.

Przedmioty:

- Projektowanie komunikatu wizualnego
- Projektowanie systemów identyfikacji graficznej
- Projektowanie wydawnictw i typografii
- Projektowanie grafiki multimedialnej
- Fotografia artystyczna
- Fotografia użytkowa

Dyplom w specjalności projektowanie graficzne i fotografia realizowany jest w jednym z zaproponowanych obszarów.

Wykładowcy:
prof. Stanisław Łabęcki - opiekun specjalności
prof. Sławomir Iwański
dr hab. Leokadia Bartoszko, prof. AHE
mgr Miłosz Krajewski

Grafika artystyczna

Pracownia grafiki warsztatowej (artystycznej) jest oryginalną jednostką dydaktyczną, gdzie studenci mogą realizować zadania uwzględniające zjawisko korespondencji sztuk, łącząc doświadczenia klasyczne ze współczesnymi. Student poznaje nie tylko rzemiosło tradycyjnej pracy graficznej, ale także rozwija współistniejące z nim twórcze myślenie, wiedzę i zdolność podejmowania odpowiedzialnych decyzji intelektualnych.

Techniki realizowane w pracowni:

    wypukłodrukowe (drzeworyt, linoryt, papieroryt, ryt na pleksi),
    wklęsłodrukowe trawione i cięte (akwaforta, akwatinta, miedzioryt, sztych)
    mieszane, monotypowe łączone z fotografią, typografią, grafiką książkową, komiksem,
    grafika cyfrowa, z zastosowaniem komputera jako narzędzia przetwarzania i generowania projektów na wysokim poziomie ikonograficznym.

Kształcenie na specjalności grafika artystyczna uwzględnia znaczenie grafiki jako techniki powielanej i jej związki z drukiem, książką oraz innymi sposobami rozpowszechniania obrazu i informacji.. W proce nauczania student realizuje autorski program, który uwzględnia kreatywne myślenie, szeroką gamę rozwiązań wizualnych i idee otwartego dzieła. Absolwent tej specjalności może pracować jako grafik w wydawnictwach, agencjach reklamowych, multimedialnych, w  działach kreatywnych prezentując umiejętności warsztatowe oraz odpowiadając za wysoki poziom artystyczny tworzonej grafiki.

Wykładowcy:

    prof. Andrzej Bartczak - opiekun specjalności
    dr Elżbieta Dul-Ledwosińska
    mgr Wojciech Pilarski

Druk wypukły
Druk wklęsły
Techniki mieszane
Grafika cyfrowa
Ilustracja

Sztuka kreatywna NOWOŚĆ!

Specjalność przygotowuje artystów i kuratorów wystaw artystycznych. Jest to unikalna specjalność nastawiona na przygotowanie do rozumienia i działania w obszarze sztuki najnowszej. Jak wiemy, wielu artystów współczesnych funkcjonuje i rozumie sztukę oraz dzieła, dzisiaj uważane za historyczne. Celem specjalności jest przygotowanie absolwenta do pracy na rynku sztuki poprzez wykonywanie dzieł jak i projektowanie wystaw.

W tej specjalności rozwijamy najnowsze myślenie o sztuce, skupiające w sobie dopiero co odkrywane kierunki jej rozwoju. Rozwijane tu myślenie o sztuce promieniuje na inne formy aktywności człowieka i dzięki temu artysta może także funkcjonować w innych obszarach szczególnie cennej i twórczej aktywności człowieka. Praca w obszarze sztuki najnowszej jest szczególnie cennym przywilejem dla człowieka, gdyż pozwala rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, być w tym obszarze użytecznym i cennym dla innych.

Przedmioty główne specjalności:

 • Prowadzenie i promocja galerii sztuki aktualnej,
 • Muzealnictwo najnowsze i praktyki kuratorskie,
 • Projekty sztuki multimedialnej (fotografia, grafika, wideo, sztuka interaktywna),
 • Prowadzenie i promocja galerii sztuki aktualnej,
 • Muzealnictwo najnowsze i praktyki kuratorskie,
 • Koncepcje organizowania wystaw dla galerii, muzeum, na festiwale sztuki w Polsce i na świecie,
 • Oblicza krytyki wobec sztuki współczesnej,
 • Projekty sztuki multimedialnej (fotografia, grafika, wideo, sztuka interaktywna),
 • Stworzenie autorskiej wystawy dyplomowej z zakresu sztuk wizualnych,
 • Rynek sztuki w Polsce i na świecie,
 • Stworzenie autorskiej wystawy dyplomowej z zakresu sztuk wizualnych,
 • Kultura w cyberprzestrzeni. Strategie promocji w nowych mediach,

Wykładowcami są ludzie specjalnie zatrudnieni na specjalności:

 • mgr Waldemar Zdrojewski – prowadzi skutecznie i z sukcesem galerię „Obserwacja” w Warszawie,
 • dr Krzysztof Jurecki - kuratorem w najlepszych galeriach w Polsce (ponad 15 wystaw w ciągu 3 ostatnich lat),
 • dr Katarzyna Najmrocka - antropolog kulturowy,
 • dr Beata Lisowska - kulturoznawca, filmoznawca, antropolog kultury, koordynatorka projektów edukacyjnych,
 • dr Patrycja Pawęzowska - uznana fotograf, opiekun projektów multimedialnych wystaw.

Współczesna sztuka jest w coraz większym stopniu wykonywana online i przekazywana w tej postaci trafia do odbiorcy. Stąd formuła online jest zarazem najlepszą formą edukacji, promocji tego typu myślenia i sztuki.

Absolwent specjalności SZTUKA KREATYWNA:

 • potrafi samodzielnie przygotować wszelkiego rodzaju wystawę z historyczną sztuki nowoczesnej i ze sztuki najnowszej z zakresu sztuk wizualnych (malarstwo, grafika, fotografia, wideo), 
 • wykazuje znajomość różnych praktyk kuratorskich od galerii do muzeum, form promocji i krytyki artystycznej, 
 • zna mechanizmy rynku sztuki w Polsce,
 • jest przygotowany do tworzenia scenariuszy wystaw indywidualnych oraz kierowania zespołem kreatywnym, pracującym nad dużymi ekspozycjami.

Absolwent studiów kierunku grafika drugiego stopnia o specjalności SZTUKA KREATYWNA:

 • jest przygotowany do podjęcia studiów doktoranckich na uniwersytetach (możliwości zatrudnienia),
 • ma wiedzę niezbędną do pracy w domach kultury, galeriach, muzeach, pismach artystycznych, domach aukcyjnych,
 • posiada narzędzia umożliwiające mu promocję i udostępnianie własnych dzieł. 

Przedmioty dodatkowe na specjalności to:

 • Grafika multimedialna i interaktywna (projektowanie grafiki na strony internetowe),
 • Techniki cyfrowe (montaż audio video),
 • Grafika i animacja 3D (projektowanie grafiki do wizualizacji 3D i elementów rzeczywistości wirtualnej).

Sztuka kreatywna to: dzieła chętnie kupowana na rynku sztuki przez kolekcjonerów, to tworzenie dzieł, które znajdą nabywców. Chcemy naśladować cechy charakterystyczne dla sztuki, która kojarzy się z sukcesem rynkowym (dzieła Picassa) i zarazem te, które spowodowały popyt na jego dzieła i zainteresowanie kuratorów. Będziemy korzystać z case study (studium przypadku) Łodzi Kaliskiej.

Kadra: 

prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Dul-Ledwosińska - dziekan kierunku Grafika on-line

Opłaty: 

Nie pobieramy wpisowego: 0 zł!

Czesne miesięczne:550 zł
Czesne miesięczne od II roku studiów:790 zł
Opłata rekrutacyjna:85 zł
Wydanie legitymacji elektronicznej:22 zł

 

FAQ