Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukiwarka:

Szukaj

Anuluj

Polski Uniwersytet Wirtualny

Platforma
zdalnego nauczania

Wirtualny
pokój studenta

Dr inż. Adam Sobczyk

Wykładowca na kierunku Informatyka 

Wszechstronny praktyk z dużym doświadczeniem w biznesie. Projektant systemów, konstruktor urządzeń, programista, certyfikowany kierownik dużych projektów z branży ICT oraz IT, realizowanych m.in. wg metodyk PRINCE2 i Agile. Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Poznańskiej. Przez wiele lat pracy zawodowej był związany z korporacjami z Grupy ORANGE a później także z T-Mobile oraz AVT Korporacja, dla których wypełniał funkcje specjalistyczne (inżynierskie) i menedżerskie. W roku 2003 nagrodzony przez Zarząd Grupy Kapitałowej Orange za miejsce na podium w prestiżowym konkursie “Telekreator” w kategorii "Innowacje Techniczne" - jako pomysłodawca i kierownik projektu rozległego systemu informatycznego "Business Intelligence", dedykowanego złożonym, wielowątkowym, wielozespołowym i rozproszonym zadaniom projektowania, optymalizacji i rozwoju sieci teleinformatycznej, funkcjonującej w wymienionej grupie kapitałowej.


Moje zainteresowania zawodowe i rozwojowe niemal "od zawsze" skupiały się na zagadnieniach z dziedziny rozległych i złożonych systemów oraz sieci teleinformatycznych, w tym głównie cyfrowych sieci komórkowych 2G (GSM), 3G (UMTS) i 4G (LTE). Udało mi się także zgromadzić wartościowe doświadczenia w zakresie projektowania i realizacji dużych systemów przetwarzania informacji operacyjnych i biznesowych, opartych o relacyjne bazy danych SQL oraz o analityczne rozwiązania eksperckie z rodziny "Business Intelligence". Systemy te zapewniały mechanizmy automatycznej analizy dużej ilości złożonych danych oraz wspierały podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych. W ostatnich latach swoją szczególną uwagę skupiałem także na: projektowaniu, programowaniu i testowaniu tzw. wbudowanych systemów mikroprocesorowych ("embedded systems"). Najchętniej w powiązaniu z różnorodnymi algorytmami i metodami sztucznej inteligencji ("Artificial Intelligence").

Wolne chwile, których mam niestety wciąż zbyt mało, poświęcam najwspanialszemu hobby na świecie, jakim (moim prywatnym zdaniem) jest szeroko pojęta radiokomunikacja amatorska (także cyfrowa) o wymiarze międzynarodowym (posiadam aktualną licencję radiooperatora oraz międzynarodowy "callsign": SQ5RWQ). Fascynują mnie także wszelkie technologie multimedialne, a w ramach całkowitego relaksu i oderwania od ulubionych wyzwań rozwojowych udaje mi się czasem znaleźć wreszcie kilka dobrych chwil dla turystyki, pływania, jazdy na rowerze i strzelectwa sportowego.


W swojej pracy doceniam ... wspaniałą atmosferę pracy oraz możliwości swobodnej realizacji działań rozwojowych w życzliwej takim działaniom interdyscyplinarnej społeczności akademickiej.

Studenci uczą mnie ... tego, że przyszły inżynier, to także po prostu normalny, żywy człowiek, któremu trzeba okazać również trochę zwyczajnej, empatycznej "ludzkiej twarzy", a czasem podać też pomocną dłoń. Studenci, z którymi pracuję, są  dla mnie niejednokrotnie źródłem ciekawych, nowych informacji ze świata technologii a - w konsekwencji - inspiratorami do kolejnych działań twórczych.

Kreatywność oznacza dla mnie... zdolność do wytwarzania nowych wartości i dóbr, głównie o znaczącym wymiarze intelektualnym, na podstawie posiadanej już wiedzy i doświadczenia, ale także niejednokrotnie z użyciem całkiem zaawansowanych, złożonych i - nierzadko zaskakujących - metod przetwarzania i wykorzystywania tej wiedzy.

Przyszłość nauczania to ... zdecydowanie samokształcenie twórcze, wspierane zaawansowanymi technologiami multimedialnymi, w znacznej mierze oparte o: różnorodne metody kreatywnego (a nie schematycznego) rozwiązywania problemów, a także o realizację projektów rozwojowych (również zespołowych). Jakkolwiek, niezmiennie przyszłość ta powinna być wspierana przez wiedzę i zaangażowanie doświadczonych, aktywnych, przyjaźnie nastawionych do uczniów i doskonale przygotowanych do tego celu dydaktyków "z krwi i kości".

Najlepiej ... jest być pięknym, młodym, zdrowym, bogatym a - nade wszystko - szczęśliwym :-). A dróg do szczęścia osobistego może być bardzo wiele. Jedną z nich jest możliwość samorealizacji w codziennej pracy swoich prawdziwych pasji - bez konieczności uciekania do nich wyłącznie po pracy, w weekendy czy w trakcie urlopów. I tego właśnie życzę wszystkim, a w szczególności studentkom oraz studentom AHE i PUW!!!"

FAQ