Adresaci
Studia podyplomowe Filozofia dialogu. Sztuka życia przeznaczone są dla:
• absolwentów studiów wyższych: licencjackich lub magisterskich, którzy planują rozwinąć swoje kompetencje dialogiczne i wiedzę z zakresu filozofii
• osób, które chcą uzyskać uprawnienia do nauczania Filozofii w systemie oświaty – (po ukończeniu programu studiów istnieje możliwość zapisania się na dodatkowy, trzeci semestr kształcenia, który skoncentrowany będzie na dydaktyce filozofii i praktykach szkolnych). Koszt dodatkowego, trzeciego semestru kształcenia 1300 zł, wiąże się z uzyskaniem II świadectwa studiów podyplomowych „Filozofia w szkole z elementami metody projektów”. Decyzję uczestnik podejmuje po zakończeniu programu „Filozofia dialogu – sztuka życia”.
• Osób z wykształceniem wyższym pragnących rozwijać swoje kompetencje społeczne przy jednoczesnym koncentrowaniu się na tematyce kluczowej dla filozofii.
Cel
Celem studiów jest inspirujący dialog na temat kanonów filozofii i sztuki życia – prowadzony zarówno w bezpośrednich spotkaniach mających charakter klubowo-warsztatowych dyskusji (zjazdy stacjonarne w formule Socrates Cafe) jak i w wirtualnej przestrzeni internetowej (zajęcia realizowane na Platformie Zdalnego Nauczania). Studia „Filozofia dialogu. Sztuka życia” to doskonała okazja aby spotkać się i porozmawiać o istotnych dla współczesnego człowieka kwestiach, poznać punkt widzenia reprezentowany przez innych, a także skonfrontować własne poglądy z koncepcjami filozofów. Słuchacze będą mieli okazje podejmować żywiołowe dyskusje, prezentować swoje stanowiska i różne perspektywy rozumienia przekrojowych tematów przy jednoczesnej otwartości na punkty widzenia pozostałych słuchaczy.
Organizowany w ramach zajęć stacjonarnych klub Socrates Cafe to formuła warsztatów dialogowych, w pozaakademickich przestrzeniach. Zaprosimy do podjęcia rozważań i dyskusji w muzeach, salach kinowych, kawiarniach, galeriach sztuki. Ponadto, istotnym elementem studiów są także dialog i rozważania w przestrzeni internetowej – czaty i forma dyskusyjne organizowane na Platformie Zdalnego Nauczania PUW.
Korzyści
Studia podyplomowe Filozofia dialogu. Sztuka życia to unikatowa propozycja kształcenia, której istotą jest dialog prowadzony w obszarach kluczowych dla filozofii zarówno podczas:
• bezpośrednich spotkań warsztatowych w ramach klubu dyskusyjnego Socrates Cafe - tu czekają słuchaczy inspirujące rozmowy w kawiarniach, galeriach sztuki, salach kinowych,
jak również w:
• przestrzeni internetowej (czaty, fora dyskusyjne) organizowane na Platformie zdalnego nauczania PUW
Wykładowcy prowadzący zajęcia będą moderatorami i aktywnymi uczestnikami rozważań. Będą stymulowali słuchaczy do refleksji i zachęcali do przyglądania się innym poglądom.
W efekcie końcowym zdobędziesz wiedzę z obszaru filozofii, a ponadto rozwiniesz umiejętności interpersonalne – umiejętność prowadzenia pogłębionego dialogu zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i przestrzeni internetowej, która staje się naturalnym środowiskiem wymiany poglądów w XXI w.
Absolwent kierunku Filozofia dialogu. Sztuka życia:
• rozwinie postawę dialogiczną
• będzie umiał formułować i uzasadniać własne stanowisko
• rozwinie umiejętność rozumienia innych poglądów
• zdobędziesz wiedzę merytoryczną z zakresu filozofii (historii filozofii, ontologii, epistemologii, aksjologii: etyki i estetyki, filozofii polityki, filozofii religii).
• Weźmie udział w warsztatach filozoficznych Sokrates Cafe organizowanych w pozaakademickiej przestrzeni (galeriach sztuki, muzeach, kawiarniach, salach kinowych).
UWAGA: Po zakończeniu kształcenia absolwent ma możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia przedmiotu Filozofia w szkole z elementami metody projektów w ciągu jednego dodatkowego semestru kształcenia *
Słuchacze kierunku, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania Filozofii w systemie oświaty będą mogli się zapisać na jeden semestr dodatkowego kształcenia na kierunku „Filozofia w szkole z elementami metody projektów”.
Koszt dodatkowego, trzeciego semestru kształcenia wynosi 1300 zł. Po ukończeniu trzeciego semestru kształcenia słuchacz uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych „Filozofia w szkole z elementami metody projektów” uprawniające do prowadzenia zajęć z filozofii w szkole.
Czas trwania
2 semestry - 240 godzin
Metoda
Około 50% programu kształcenia odbywa się na platformie e-learningowej Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, pozostałe 50% (5 zjazdów stacjonarnych) zajęć prowadzone jest w formie stacjonarnej — zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.